Entes Cup Kural Kitapçığı

          1.       GENEL İŞLEYİŞ

  a)      Her takım maksimum  11 kişiden oluşacak ve isim listeleri info@fairplay.com.tr  mail adresine gönderilecektir. 

  b)      Müsabakalar 1 kaleci 6 oyuncu olmak üzere 7’şer kişi oynanacaktır

  c)       Entes Cup’ta mücadele edecek ekipler kendi illerinde 4’erli gruplar halinde kümelendikten sonra, yaptıkları 3 maçın ardından grupta ilk 2 sırayı alabilmeleri halinde bir sonraki tura yükselir. Etkinlik, bu turun ardından tek maçlı eleme usulü devam edecektir.

  d)      Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır;

-Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja bakılır.

-Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja daha sonra atılan gol sayısına bakılır.

-Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.

-Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).

-Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

  e)       Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda doğrudan penaltı atışlarına geçilir.

  f)        Hükmen mağlubiyetin organizasyondaki karşılığı 5-0 kazanan takımın galibiyeti ile tescildir.

  g)       İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçları ve kalan maçlarında ise hükmen 5-0 mağlup ilan edilir.

  h)      Her takım müsabaka başlangıç saatinden en fazla 10 dakika sonra, en az 5 oyuncusuyla sahada müsabakaya hazır olmalıdır, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaktır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda maç saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

  i)        Entes Cup’ta taç kuralı Antalya bölgesi haricinde uygulanmaz.

  j)        Entes Cup’ta ofsayt kural uygulanmaz, geri pas kuralı ise uygulanır.

k)Entes Cup’a müraacatlar ve liste gönderimleri en geç 13 Şubat 2015 saat 15:00’te sona erecektir.

l)Kura çekimleri 27 Şubat 2015 saat 14:00’de ENTES merkezinde organizasyon firması tarafından yapılacak ve web sitesinde fikstür yayınlanacaktır.

 

          2.       OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

 a)       Entes Cup platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu vardır. Formalar Entes firması tarafından temin edilecektir.

  b)      Oyuncular klasik halı saha ayakkabısı ile mücadele etmek zorundadır. Plastik veya vidalı krampon kesinlikle yasaktır. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde değişimini istemekle yetkilidir. Formalar standart beden olarak yaptırılacaktır. Kişiye özel beden siparişi ile forma yaptırılamayacaktır.

  c)       Oyuncuların tekmelik takması tavsiye olunur.

  d)      Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.).

  e)      Oyuncular maç başlamadan önce, yedek oyuncular ise oyun alanına girmeden önce kontrol edilmelidir.

  f)       Eğer hakem bir oyuncunun oyun alanında izin verilmeyen bir giysi veya takı kullandığını fark ederse;

Sırasıyla,

- Söz konusu giysi veya takının çıkarılması konusunda oyuncuya talimat verir.

- Eğer oyuncu bu talimatı yerine getiremez veya yerine getirmek istemezse, oyunun ilk durduğu anda oyun alanını terk etmesi talimatını verir.

- Eğer oyuncu bilerek talimata uymayı kabul etmez, giysi veya takıyı çıkarması söylenmesine rağmen, tekrar kullanmaya devam ederse, oyuncuya ihtar verir.

- Eğer oyun, oyuncuya ihtar vermek için durdurulmuşsa, oyun durduğunda topun olduğu yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

  g)      Müsabakalar Fairplay Organizasyon Komitesinin sağlayacağı profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır. 

         

          3.       OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

 a)      Bir maçta takımların 5 (beş) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu gözlemcinin yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır. Oyuncu değişikliği yapma hakkı teknik direktöre aittir.

  b)      Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izini, sonra da oyunun durması beklenir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. (yedek ya da değiştirilmiş oyuncunun oyuna müdahalesi yoksa hemen değil) Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır.

  c)       Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dahil olabilir.

 

          4.       TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER

 a)      Takımlar Entes Cup kadrolarıyla birlikte şirket çalışanı olmak koşuluyla iki yönetici ve bir adet teknik direktör (dışarıdan olabilir) bildirebilir.  

  b)      Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticileri ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır.

  c)       Teknik direktör ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları Disiplin Kurulu tarafından ceza alırlar.

  d)      Kaptanlar, yönetici ve teknik adamın yokluğunda tam yetkilidir. Entes Cup kurallarına hakim bir şekilde saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdırlar. 

 

          5.        SEYİRCİLER

 a)      Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.

  b)      Entes Cup’ta mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili takıma ihraca kadar varan cezalar uygulayabilir.

   

          6.       HAKEMLER

  a)      Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.

  b)      Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur

  c)       Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.

  d)      Hakem, devre arasında ve maç bittikten sonra, aynı zamanda uzatma zamanı sırasında ve penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında sarı veya kırmızı kart göstermekle yetkilidir.

 e)      Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

 f)       Eğer bir seyircinin oyuna müdahalesi sonucu (düdük çalmak, ses çıkarmak, sahaya girmek vs.) sahada oynanan oyun etkilenirse hakem oyunu durdurur ve oyun durdurulduğu sırada top kale alanı içerisinde değilse oyun durdurulduğunda topun bulunduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatır.

 g)  Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya,sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.

 

          7.       ENTES CUP DİSİPLİN KURULU

 a)      RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, Entes Cup asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir, gerekli kararları alır.

  b)      Entes Cup’ta saha içi ve saha dışında fair-play'e aykırı tutum ve davranışlar (kavga, küfür vs.) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılacaktır. 

  c)       Entes Cup Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.

  d)       Müsabakalarda çift sarı kart ile kırmızı kart gören oyuncu, eğer farklı bir nedenle disiplin kuruluna sevk edilmemişse ertesi maç oynayabilir.

  e)      Müsabakalarda direkt kırmızı kart gören oyuncu hakkında son kararı RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu alır.

  f)       RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan bağımsız olarak, Fairplay öğelerini saha dışında da ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulama hakkına sahiptir. 

  g)      RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, RB Fairplay Organizasyon’un faaliyet gösterdiği 13 ilin İl Disiplin Kurulu Başkanlarından oluşur.

 

          8.        TATİL EDİLEN MAÇLAR

 a)         Entes Cup’ta bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.

  b)        Entes Cup’ta bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. 

 

          9.        İTİRAZLAR

 a)      Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitiminden başlayarak en geç 48 saat  içerisinde RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu’na,  disiplin@fairplay.com.tr  adresine gönderecekleri dilekçe ile yapmak zorundadırlar. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

 

          10. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

 a)      Entes Cup ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi RB Fairplay Organizasyon’a aittir.

 b)      RB Fairplay Organizasyon’un , Entes Cup ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

  c)       Organizasyon Komitesi, Entes Cup’ta ki her maçta olası sağlık problemlerinde ilk müdahale için tesiste en az bir ilk yardım görevlisi bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. 

  d)      Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.entescup.com.tr’de yayınlanacaktır.

  e)      www.entescup.com.tr'de yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.

  f)       Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez. 

  g)      RB Fairplay Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

 

          10.   SAĞLIK

 a)      Entes Cup’a katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. 

 b)      45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde  Organizasyon Komitesi’nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

 c)       Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

 

         11.   GÜVENLİK

  a)      Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 

  b)      Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

  c)       Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

 

Final Yolu
Maç Programı